۱۳۸۸ دی ۱۱, جمعه

قصر فيروزه، ميزبان آيين درگذشت زرتشت


يادواره درگذشت اشو زرتشت در تهران با آفرينگان خواني در تالار خسروي آغاز و پس از آن با برگزاري آيين ديني براي شادماني روان و فروهر درگذشتگان در آرمگاه قصر فيروزه ادامه يافت. اين آيين هر ساله در روز خورايزد دي ماه برابر با پنجم دي در تهران و شهرهاي بزرگ ايران برگزار مي‌شود.
خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه ميراث فرهنگي ـ آيين بزرگداشت درگذشت اشو زرتشت پنجم دي ماه در آرامگاه قصر فيروزه برگزار شد. اين آيين هر ساله در روز خورايزد دي ماه برابر با پنجم دي در تهران و شهرهاي بزرگ ايران برگزار مي‌شود.

يادواره درگذشت اشو زرتشت که تا شامگاه پنجم دي ماه ادامه دارد در تهران با آفرينگان خواني در تالار خسروي آغاز و پس از آن با برگزاري آيين ديني براي شادماني روان و فروهر درگذشتگان در آرمگاه قصر فيروزه ادامه يافت.  

در ابتداي اين مراسم پس از نيايش، با خواندن آفرينگان توسط دو تن از موبدان آغاز مي‌شود. آفرينگان خواني، برپايي آييني سنتي است كه در آن سرودهايي از خرده اوستا مانند آفرينگان گهنبارو آفرينگان دَهمان براي شادماني روان و فروهر درگذشتگان و براي ديرزيوي و شادزيوي نيكوكاران با آهنگ خوانده مي‌شود و هم زمان با آن چند نمونه از ميوه‌هاي فصلي نيز بريده شده و با مخلوط خشكباركه فراهم پس از مراسم به عنوان ميوه  وَردرين و لُرك به باشندگان هديه مي‌شود. همچنين به روان و فروهر درگذشتگان از كيومرث تا به سيوشانس درود فرستاده مي‌شود.
متن کامل یادواره درگذشت اشو زرتشت را اینجا  بخوانید.

هیچ نظری موجود نیست: